Na vodě toho zažijete opravdu hodně. Co na vás čeká a proč stojí za to vyrazit na vodu?

Na úvod je nutné uvést jediný aspekt vodáctví, který může být vnímán jako nevýhoda: Bez zapojení fyzičky to úplně nepůjde. To však naopak pro někoho, kdo podstatnou část svého dne stráví v kanceláři na židli, může být i vítaným oživením. Zejména slečny vytěží z romantického proplouvání mezi vlnkami i slušivé opálení, kterému se ani špičkové solárium nevyrovná.

Zažijte překrásnou přírodu z netradiční perspektivy

Užijete si i okolní svět ze zcela jiné perspektivy. Samotné pádlování stále ve stejném rytmu je sice záležitostí poněkud monotematickou, na českých řekách vám to ovšem vrchovatě vynahradí okolní „panoramata“. Právě pobyt v přírodě je zásadním lákadlem pro většinu rekreačních vodáků. Patrně nejznámější řekou, která je vhodná i pro začátečníky, je Vltava. Doporučeno je sjet si hlavně horní tok, protože vede neporušenou přírodou Šumavy

Co si vzít na vodu?

S sebou potřebujete hlavně oblečení, opalovací krém a repelent. Dále kromě chuti vyrazit nemusíte mít nic zásadního, půjčovna lodí Vltava vás vším podstatným zásobí. Najdete tu lodě, lodní vaky či barely, ale i pádla, záchranné vesty a další nezbytné vodácké vybavení. V ČR však existují i další sjízdné řeky. Poměrně mírumilovným vodním tokem je kupříkladu Lužnice. Náročné peřeje zde nenajdete, jediným zásadním úskalím mohou být zdejší komáři. Stačí opět vyhledat na Lužnici vhodnou půjčovnu, sbalit si opalovací krém, repelent, sportovní oblečení a můžete vyrazit. Půjčovna lodí Lužnice vás vybaví nejen lodí, ale i spoustou praktických vodáckých drobností.

Zábava na vodě pro všechny generace

Někteří pravověrní vodáci přísahají na krásu Sázavy, která patří mezi naše nejlépe sjízdné řeky. Ačkoli se jedná o řeku dravější, najdete tu i úseky vhodné pro rodiny s dětmi. To je další nespornou výhodou vodáctví: Jde o sport pro všechny. Gumový raft si může troufnout ovládat i ten, kdo v něm sedí poprvé. Na své si přijdou milovníci adrenalinu, neprobádaných úseků i divokých jezů i ti, kteří chtějí pojmout sjíždění řeky jako poklidný rodinný výlet na neděli. Sjíždění řeky obvykle baví všechny generace. Bonusem je obvykle to, že čím víc vás bude, tím bohatší bude celá „akce“ na zážitky a bude i větší zábava.

Publikováno: 02. 03. 2022

Kategorie: Česká republika

Autor: Denisa Bláhová