Práce v zahraničí: Vyberte si správnou destinaci a budete na dovolené non-stop!

Práce v zahraničí, i bez znalosti jazyka, stále láká mnoho Slováků. Vyšší platy, ale i životní úroveň a často i lepší pracovní podmínky. Které země jsou na práci v zahraničí nejlépe? A musíte mít znalost jazyka? Slováci stále rádi za prací cestují do zahraničí, i když z průzkumů z posledních let vyplývá, že tento trend se zpomaluje. Většina lidí preferuje krátkodobou práci před tím, než by v zahraničí zůstaly déle než rok. Pokud už se Slováci chystají v zahraničí setrvat delší dobu, preferují práci ve svém oboru. To však nemusí být tak jednoduché.

Proč Češi hledají práci v zahraničí?

Prvním a hlavním důvodem je vyšší plat. Ten je největším motivátorem proto, aby lidé za prací cestovali a opustili rodinu a přátele. Na druhém místě jsou možnosti kariérního rozvoje. Doma nejsou takové rozvinuté možnosti uplatnění jako je tomu v zahraničí, kde šance, že se budete kariérní rozvíjet a získávat nové schopnosti, je poměrně vyšší. A lákadlem je samozřejmě i zdokonalení se v cizím jazyce nebo poznání nové kultury.

Práce v zahraničí bez znalosti jazyka? jde to

Ne nutně. Najdete mnoho pracovních pozici v zahraničí, kde znalost jazyka není nutná. Dokážete tedy pracovat například v Anglii nebo Rakousku či Německu i bez znalosti jazyka. Práce, kde se jazyk nevyžaduje je zejména na stavbách, v kuchyni nebo různé úklidové služby či manuální práce. Musíte si však uvědomit, proč chcete pracovat v zahraničí. Pokud vám jde jen o vyšší výdělek, pravděpodobně vám znalost cizího jazyka chybět nebude. Pokud se ale chcete někam posunout, dříve či později se jazyk dané země budete muset naučit. Navíc tím vyjádříte i respekt ke kultuře a nebudou s vámi zacházet pouze jako s levnou pracovní silou.

Kam jít za prací a proč?

Pokud vynecháme nomády a freelancery, kteří často cestují do exotických zemí jako Bali nebo Thajsko, protože jsou levné a svou práci zvládnou, ať už jsou kdekoliv, kde je připojení k internetu (např. psát placené články přes https://PrYard.com/cs/), tak většina Slováků cestuje za prací do okolních zemí a většinou se drží Evropy .

Rakousko

Rakousko bychom mohli zařadit na první místo zemí, kam Slováci cestují za prací. Proč? Odpověď je jednoduchá. Rakousko je hned za hranicemi a je tedy skvěle dostupné. Dalším důvodem je kromě vyššího platu, kde si vyděláte většinou od 1000 € více, tak je to kultura. Společná historie zajistila, že naše kultury jsou si velmi podobné a proto i zvyky nebo svátky slavíme ve stejnou dobu.

USA a Kanada

Jednou z oblíbených zemí, kam můžete vycestovat za prací je také USA nebo Kanada. Obě země jsou sice velmi vzdálené, avšak to, co lidi láká nejvíce, jsou lidé a kultura, možnost poznat "americký sen" nebo v případě Kanady i příroda. Výhodou jsou i levnější možnosti cestování, zejména do exotických zemí Karibiku nebo Jižní Ameriky či Mexika. Bez znalosti angličtiny se zde většinou neobejdete, ale pokud narazíte na komunitu Slováků, kteří v těchto zemích žijí, dokážete to i tak. No alespoň základní znalost jazyka vám život zde usnadní. Velká Británie Země královny, monarchie a Buckinghamského paláce. Pokud se rozhodnete pro Velkou Británii, můžete pracovat na různých pozicích od chův až po manažery a vyšší pozice. Vše v tomto případě záleží na vašich zkušenostech, vzdělaní, ale i úrovni, na jaké ovládáte angličtinu. Bez té se zde téměř nepohnete a doporučujeme mít alespoň základní znalost angličtiny. A co Slováků do Británie táhne? No, v první řadě je to kultura, možnosti, které tato země nabízí ale také lidé. Lepší ohodnocena práce ale i lepší podmínky pro kariérní postup jsou také jedním z důvodů, pro které si mnoho lidí rozhodne najít práci právě zde.

Německo

Německo je, spolu se Švýcarskem, další německy mluvící zemí, kam mnoho lidí, a tedy i Slováků, odchází za prací. Průměrný plat je samozřejmě největším lákadlem zde pracovat, protože je několikanásobně vyšší než u nás - například řidič kamionu zde vydělá klidně i 3000 €. Výhodou je i relativní blízkost, takže se s rodinou uvidíte častěji. A stejně i kultura, která je té naší docela blízká. I když jsme v minulosti měli spory a historie byla napjatá, tak je zde mnoho Slováků, kteří zde pracují. Práci v Německu najdete i bez znalosti jazyka. Němčina pro vás však bude velkou výhodou, ale samozřejmě najdete i pozice, kde se bez ní obejdete. Práci vám mohou pomoci najít i agentury na Slovensku případně různé pracovní portály.

Severské země

Země Vikingů jako je Norsko, ale také například Finsko, Dánsko nebo Švédsko, jsou stále oblíbenějšími destinacemi. Kromě zajímavých platů zde máte možnost poznat odlišnou kulturu, lidi a nádhernou přírodu. V těchto zemích si většinou vystačíte s angličtinou, ale pokud chcete zapadnout, naučte se pár slovíček z jazyka dané země. Domácí to jistě ocení.

Přímořské země

Pokud máte rádi teplo, slunce a moře, určitě se poohlédněte i po práci v zemích jako Španělsko, Itálie nebo Řecko. Kromě toho, že si budete užívat kulturní život a přátelských lidí a slunce a moře nebo ochutnáte nejrůznější jídla, můžete zde najít i práci. Většinou sem lidé jdou za krátkodobými brigádami a sezónními pracemi jako animátor, turistický průvodce nebo výpomoc na recepci.

Jaké jsou výhody práce v zahraničí?

Ve všech výše zmíněných zemích je to samozřejmě možný až několikanásobně vyšší plat než u nás, což je pro mnohé největší výhodou práce v zahraničí. Máte možnost se zde naučit nebo výrazně zdokonalit v cizím jazyce. Zejména v angličtině a němčině, ale to záleží na zemi, kterou si vyberete. Také často poznáte novou kulturu a život místních lidí, který se od toho našeho liší. V těchto zemích si totiž často práci vyberete v některé z metropolí, které jsou nejen mnohem větší než naše města, ale jsou multikulturní s více možnostmi trávení volného času.

Co dělat proto, abyste zapadli?

V první řadě je to samozřejmě jazyk. Pokud chcete zapadnout naučte se alespoň základy. A pak je to kultura v zemi. Seznamte se s ní a celkově s krajinou, kam se chystáte. Budete vědět, co očekávat a nic vás překvapeni, když se zvyky zjistíte dopředu. Také si zjistěte informace o povinnostech a úřadech, abyste nezalekli občas i velkého množství papírů, které je třeba vyplnit.

Před cestou

Než vycestujete, mějte zjištěné potřebné informace. Pokud budete mít předem zajištěno i ubytování budete mít navrch a stejně je to i s dopravou. V neposlední řadě si ze sebou vezměte dostatek peněz na začátek. Než se rozhodnete pro práci v zahraničí, zjistěte si vše potřebné. Mějte jasnou představu o tom, proč chcete zvolit práci v zahraničí a proč právě v zemi, kterou jste si zvolili. Zejména v případě, že chcete v zahraničí zůstat dlouhodobě je třeba si podobné otázky zodpovědět. Také si opakujte alespoň základy cizího jazyka nebo se jejich naučte, jde to i rychleji než byste si mysleli. Pokud již máte ve všem jasno a jste pevně rozhodnut vycestovat a žít a pracovat v zahraničí, nezbývá nám jiné, než vám popřát hodně štěstí a úspěchů. Směle do toho.

Publikováno: 18. 02. 2023 / Aktualizováno: 11. 11. 2019

Kategorie: Praktické rady a tipy

Autor: Denisa Bláhová