Chlorovým roztokem koronavirus nevyléčíte. Jaké další mýty kolem něj panují?
Obsah článku:
Mýty a poplašné zprávy o koronaviru se šíří stejně rychle jako samotný virus. Kromě absurdních jsou však občas i nebezpečné. Na Facebooku se například šířilo doporučení pít roztok MMS, tedy chloritan sodný. To však v žádném případě nepomáhá a může člověku vážně uškodit. Co je skutečně efektivní, je pravidlo 3R: ruce, roušky, rozestupy. A možná by se ho slušelo doplnit také o respirátory, které jsou momentálně na některých místech povinné.
Světová zdravotnická organizace na své stránce již musela zřídit speciální sekci, v níž vyvrací mýty, se kterými se setkala.
- Jsou vysoušeče rukou efektivní v ničení viru?
- Dokáží ultrafialové dezinfekční lampy zabít koronavirus?
- Jsou snímače tělesné teploty efektivně při nalezení lidí infikovaných koronavirem?
- Dokáže alkohol či chlor rozprášen po celém těle zničit koronavirus?
- Je bezpečné vyzvedávat si zásilky z Číny?
- Mohou koronavirus šířit kočky nebo psi?
- Chrání očkování proti zánětu plic před koronavirem Covid-19?
- Pomůže před infekcí pravidelné vyplachování nosu solným roztokem?
- Ochrání před nákazou konzumace česneku?
- Pomůže před nákazou natírání se sezamovým olejem?
- Postihuje koronavirus pouze starší lidí, nebo jsou ohroženi i mladší lidé?
- Zabírají antibiotika jako léčba nebo prevence?
Jsou vysoušeče rukou efektivní v ničení viru?
Ne. Jednou z možností ochrany je časté mytí rukou a čištění dezinfekčním roztokem na bázi alkoholu. Samotné vysoušeče rukou však virus nezničí. Tip: Kvalitní antibakteriální roušky české výroby zakoupíte na rouskoshop.cz. V nabídce najdete stylové dámské roušky, roušky pro muže i děti.Dokáží ultrafialové dezinfekční lampy zabít koronavirus?
UV lampy se nesmějí používat na sterilizaci rukou či jiných částí těla. Ultrafialové světlo totiž může způsobit podráždění pokožky.Jsou snímače tělesné teploty efektivně při nalezení lidí infikovaných koronavirem?
Termální skenery jsou efektivní při nacházení lidí, kteří mají zvýšenou teplotu. To je však celé. Dotyčný člověk může mít jinou nemoc a na druhé straně snímače nedokáží identifikovat člověka, který již je infikován virem, ale ještě se u něj nerozvinuly příznaky onemocnění.Dokáže alkohol či chlor rozprášen po celém těle zničit koronavirus?
Dezinfekční prostředky fungují pouze na povrchy, nedokáží zabít virus, který je v těle. Často přitom jde o agresivní chemikálie, které mohou podráždit pokožku nebo sliznice.Je bezpečné vyzvedávat si zásilky z Číny?
Ano. Virus nedokáže přežít na listech či v balících dlouho. Než se dostane k adresátovi, virus je už dávno mrtvý.Mohou koronavirus šířit kočky nebo psi?
Dosud se neobjevil žádný důkaz, ani jen náznak, že by koronavirus Covid-19 mohli dostat nebo šířit kočky či psi. WHO však doporučuje bez ohledu na to si vždy po kontaktu s domácími zvířaty umýt ruce. Chrání to před šířením běžných bakterií jako E.coli nebo salmonela.Chrání očkování proti zánětu plic před koronavirem Covid-19?
Ne. Současné vakcíny chránící před pneumonií směřují proti bakteriálním původcům. Nezabírá ani očkování proti chřipce. Covid-19 je totiž jiný druh viru a je diametrálně odlišný. Proto potřebuje vynalezení vlastní vakcíny. Ta zatím dostupná není, i když na ní už vědci pracují.Pomůže před infekcí pravidelné vyplachování nosu solným roztokem?
Ne. Neobjevil se žádný důkaz, že by proplachování nosních dutin chránilo před infekcí koronavirem nebo jakýmkoli jiným virem. Existují náznaky, že může pomoci při rychlejším zatavování z běžného nachlazení, ale i to vyžaduje ještě bližší zkoumání.Ochrání před nákazou konzumace česneku?
Česnek je zdravý a má určité antibakteriální účinky. Neexistuje však žádný důkaz, že by jedení česneku ochránilo lidí před infekcí.Pomůže před nákazou natírání se sezamovým olejem?
Ne. Sezamový olej koronavirus nezabíjí.Postihuje koronavirus pouze starší lidí, nebo jsou ohroženi i mladší lidé?
Virus Covid-19 může postihnout člověka v každém věku. Starší lidé a lidé s chronickými onemocněními jako astma, diabetes, onemocnění srdce jsou však náchylnější na těžší průběh onemocnění.Zabírají antibiotika jako léčba nebo prevence?
Ne. Antibiotika nefungují proti virům, jen proti bakteriím. Pacienti, kteří onemocní na virové onemocnění, však mohou dostat antibiotika pro možnou doprovodnou bakteriální infekci.Publikováno: 10. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023
Kategorie: Praktické rady a tipy