Svět a exotika

Znáte Červenou řeku – Rio Tinto?

Červená řeka (Rio Tinto), krvácející hory nebo řeka z Marsu? Červená řeka, nebo i Rio Tinto se nachází na jihu Španělska v sluneční Andalusii, přibližně 80 km od Sevilly. Pramení v horách Sierra Morena a je dlouhá přes 100 kilometrů. Tisíciletí se v jejím okolí těžili měď, stříbro, zlato a jiné minerální suroviny. Právě v […]

Červená řeka (Rio Tinto), krvácející hory nebo řeka z Marsu?

Červená řeka, nebo i Rio Tinto se nachází na jihu Španělska v sluneční Andalusii, přibližně 80 km od Sevilly. Pramení v horách Sierra Morena a je dlouhá přes 100 kilometrů. Tisíciletí se v jejím okolí těžili měď, stříbro, zlato a jiné minerální suroviny. Právě v důsledku těžby je řeka velmi kyselá (pH 2) a pro velký obsah železa má sytě červenou barvu. Koncentrace těžkých kovů způsobuje samozřejmě i environmentální problémy a určitě není vhodná ke koupání. Pokud se budete toulat v kolem města Cádiz, fotoaparát nabitý a chvilku volného času na procházku, určitě stojí za návštěvu.

Těžba se sice koncem dvacátého století zastavila, ale v poslední době navíc zaujala červená řeka pro změnu astrobiologů. Právě v ní totiž žijí speciální bakterie, které se živí prvky železa a jiných minerálů a pravděpodobně zapříčiní vysokou kyselost. Vědci předpokládají, že právě podobné chemické složení by mohlo být na Marsu a pravděpodobně i moře pod zamzrznutým povrchem měsíce Evropa, obíhajícím kolem Jupiteru.

Za krásami na Jižní Moravu

Objevili jste už někdy krásy Jižní Moravy? Pokud ne, vaši letošní dovolenou můžete strávit právě v této vyhledávané oblasti. Prohlédněte si katalog ubytování Pálava a ubytování Lednice a inspirujte se širokou nabídkou vhodných ubytovacích zařízení. Jeden z nejpopulárnějších turistických regionů v Česku má co nabídnout milovníkům historie, sportu, ale také kvalitního vína.