Jak naplánovat vodácký výlet na Vltavu

Chystáte se na výlet na Vltavu, ale nevíte, jak to vlastně chodí? V tomto článku se dozvíte vše podstatné - kdy, kde a za jakých podmínek je Vltava sjízdná, kde si půjčit loď či raft i jak naplánovat svou ideální trasu.

Vltava je obklopená občerstvením a celoročně sjízdná

Velkou výhodou Vltavy oproti jiným sjízdným řekám ČR  je, že je celoročně sjízdná. Vděčí za to přehradě Lipno, která reguluje tok vody a udržuje tak její optimální množství. Na horním úseku Vltavy - tedy nad Lipnem - je však v závislosti na výšce hladiny regulovaný počet lodí. Je proto třeba si raději obstarat registraci plavidel, jinak riskujete pokutu. Od Nové Pece už ale žádná omezení neplatí. Proto se můžete bez starostí kochat krásnou přírodou a užívat si klidný tok řeky.

Vltava je rychlá, ale bezpečná řeka

Vltava má dostatečný spád a svižný tok, zároveň je však bezpečná a vhodná pro všechny věkové kategorie i začátečníky. Za zmínku stojí také množství hospůdek a kiosků podél Vltavy, které vodáci rádi navštěvují. Právě díky množství občerstvení, kempů ale také památek je v letních měsících nejoblíbenější počáteční destinací Vyšší Brod. Nezapomeňte však při výběru trasy zohlednit své zkušenosti a schopnosti a orientujte se podle klasifikace vodácké obtížnosti. Pokud budete váhat, zda na vaše schopnosti není konkrétní řeka příliš velké soustu, raději uberte. Je lepší nudit se pár dní na klidné řece než si způsobit zranění na řece, na kterou nestačíte.

Plánování výletu a půjčení lodi

Celý výlet včetně trasy naplánujte nejen podle vašich schopností, ale také časových možností. Půjčovna lodí Vltava umožňuje zahájení i ukončení trasy na Vltavě kdekoliv, což může být při plánování trasy velká výhoda. Ukončit plavbu nelze jen v tábořišti Dívčí Kámen, jelikož se do něj nedá zajet autem a tahat lodě po souši ručně se nikomu chtít nebude.

Na Vltavu se můžete vydat i na raftu

Kromě klasické lodi můžete Vltavu sjet také na raftu, který si můžete zapůjčit v půjčovně raftů. Výhodou raftů je absolutní bezpečnost, avšak proti loďkám jsou pomalejší a méně obratné, takže na nich nezažijete tolik adrenalinu. Čemu dáte přednost, záleží už jen na vašich preferencích.

Publikováno: 01. 05. 2023

Kategorie: Česká republika

Autor: Denisa Bláhová