Zkontrolujte si karavan než vyrazíte na dovolenou. Pak už může být pozdě!

Ať už jste využili pronájem karavanů nebo jste si vysněný pojízdný hotel koupili, bez údržby se rozhodně neobejde. Než vyrazíte na dovolenou plnou dobrodružství, je pro její hladký a ničím nerušený průběh krajně nezbytné, abyste věnovali dostatek času a pozornosti jeho technickému stavu. Nic totiž nedokáže zážitek z karavaningu, potažmo kempování pokazit jako závady, kterým se s trochou předvídavosti a pravidelné péče dalo předejít.

Pneumatikami to začíná, kapalinami nekončí

Elementární je u automobilu i obytného přívěsu stav kol a pneumatik. Disky musí po obvodu perfektně těsnit a v závislosti na konkrétním modelu by měl být tlak v pneumatikách přizpůsoben pro vlečení. Pořádně také zkontrolujte, zda máte kola řádně dotažená a vezměte si s sebou rezervní kolo, eventuální sadu na opravu pneumatik. Neopomeňte také zkontrolovat všechny provozní kapaliny, zkompletovat doklady (ke své osobě, autu i přívěsu) a povinnou výbavu. Dojdete-li k závěru, že je na karavanu "něco špatně", neváhejte s návštěvou servisu. Ceny oprav karavanů jsou přijatelné a za jistotu, že se vám vozidlo během cesty neporouchá, investice stojí.

Takto to vypadá, když zkušení opraváři řeší zatékání. | Foto: karavany.burimex.cz

Bez tažného zařízení to nepůjde

Řádnou péči věnujte tažnému zařízení. Přesvědčte se, zda je technicky v pořádku, spolehlivě funguje propojení elektroniky z auta do přívěsu a zda všechna světla svítí a blinkry blikají, jak mají. Chystáte-li se s novým přívěsem na první výlet, řádně se ujistěte, že auto karavan bez problému utáhne. Přívěs pečlivě a úplně zapojte. Některé modely jsou sice vybaveny barevným indikátorem, který stav zapojení „hlídá“, ale jistota je jistota.

Bezpečnost na prvním místě

Zkontrolujte, zda karavanu nejsou žádné volné předměty (hlavně kolem světlíků a oken), které by vám mohly během jízdy poškodit interiér karavanu. Dveře musí být řádně zamčené a zajištěné a ruční brzda karavanu úplně uvolněná! Zajistěte zásuvky a karavan zcela odpojte od přísunu vody i plynu, které opět připojíte na cílovém místě.

Chcete mít jistotu, že je vše, jak má být?

Když se připravujete na výlet v karavanu, máte dvě možnosti. Buď si technický stav přívěsu zkontrolovat takříkajíc na „vlastní triko“, anebo využít specializovaný servis pro karavany, ve kterém se o vše postarají za vás bez rizika, že byste na něco zapomněli. Zvlášť, pokud se chystáte na delší výjezd, vám důrazně doporučujeme využít servis. Jedině tak budete mít jistotu, že vám čas oddychu a romantický zážitek nezkazí technické problémy způsobené zatékáním vody, korozí nebo třeba nefunkčností elektroniky.

Publikováno: 10. 09. 2019

Kategorie: Praktické rady a tipy

Autor: Denisa Bláhová